Menu
 • Szeroki zakres usług!
  Usuniemy każdą awarię.
  Podejmujemy się skomplikowanych zleceń.
 • Fachowa pomoc o każdej porze!
  Zgłoszenia przyjmujemy o każdej porze dnia i nocy.
  7 dni w tygodniu. Także w niedziele i święta!
 • Bezpieczeństwo przede wszystkim!
  Firma istnieje od 1991 roku.
  Posiadamy uprawnienia gazowe!
 • Niskie ceny i szybki dojazd!
  Gwarantujemy najniższe ceny w Warszawie!
  Błyskawicznie dojeżdżamy na Pragę i Mokotów.

Hydraulik- zawód bez tajemnic

W dzisiejszych czasach “hydraulik” kojarzy się najczęściej z osobą wykonującą prace związane z instalacjami, rurami i przewodami. Każdy z nas nie raz korzystał z usług hydraulika, inaczej nazywanego monterem instalacji sanitarnych.

Najbardziej znanym na świecie hydraulikiem jest Mario, główna postać japońskiej gry Super Mario Bros. Być może ktoś zainspirował się właśnie tą postacią, aby zostać hydraulikiem.

hydraulik pod umywalką

Profesjonalny hydraulik ma zawsze wszystkie potrzebne elementy przy sobie. Ty też możesz zostać hydraulikiem

Kim jest hydraulik

Określenie hydraulik pochodzi z języka greckiego hydraulikos i jest połączeniem greckich słów woda i rura. W Polskiej Klasyfikacji Działalności hydraulik zajmuje się wykonywaniem instalacji wodno- kanalizacyjnych, elektrycznych oraz innych pozostałych instalacji budowlanych. W Międzynarodowej Klasyfikacji Standardów Edukacyjnych mianem hydraulika określa się robotnika przemysłowego i rzemieślnika.

Jakie umiejętności powinien posiadać hydraulik

Każdy hydraulik powinien mieć dobrą kondycję i wytrzymałość, gdyż wiele prac hydraulicznych wiąże się z ciężką pracą fizyczną. Istotna dla hydraulika jest także umiejętność czytania planów instalacji oraz doskonała znajomość przepisów budowlanych, które odnoszą się do prac hydraulicznych. Wśród innych cech możemy wyróżnić:

 • wyobraźnię przestrzenną;
 • dobry słuch, wzrok i dotyk;
 • dokładność;
 • podzielność uwagi;
 • umiejętność skupienia;
 • spostrzegawczość i refleks;
 • samodzielność decyzyjną.

Każdy hydraulik powinien posiadać szeroki zakres umiejętności technicznych, gdyż podczas wykonywania prac wykorzystuje narzędzia i elektronarzędzia. Dodatkowo powinien posiadać kompetencje społeczne, gdyż bardzo często jego praca wiąże się ze współpracą różnych specjalistów.

cieknący kran

Cieknący kran, brudna woda czy problemy z ogrzewaniem? To nie problem dla hydraulika

Jak zostać hydraulikiem

Obecnie, aby zostać hydraulikiem i podjąć pracę należy mieć odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie. Jeśli chcesz zostać hydraulikiem musisz ukończyć szkołę zawodową, która pozwoli Ci zyskać odpowiednie kwalifikacje. W większych miejscowościach można dodatkową dziedzinę, która pozwala zyskać więcej wiedzy w danym dziale i stać się specjalistą. Uzyskane wykształcenie hydrauliczne w połączeniu z praktyką, pozwala zdobyć cenną wiedzę praktyczną, która wymagana jest podczas samodzielnej pracy z tym zawodzie.

 

Szkoły zawodowe pozwalają zdobyć odpowiednią wiedzę w zaledwie kilka lat. Po ukończeniu szkoły można od razu podjąć pracę hydraulika lub otworzyć własną firmę hydrauliczną. Często osoby kończące szkołę zawodową od razu podejmują pracę i są lepiej przygotowani na rynek pracy niż osoby po studiach.

 

Innym sposobem zdobycia kwalifikacji hydraulicznych jest ukończenie kursu dla hydraulików. Po ukończeniu kursu można uzyskać zaświadczenie z wiedzy teoretycznej. Jednak dodatkowo należy jeszcze odbyć staż i nauczyć się wszystkiego w praktyce. Dzięki temu możemy przełożyć wiedzę teoretyczną na wiedzę praktyczną i zyskać duże doświadczenie.

Hydraulik posiada odpowiednie narzędzia i urządzenia, aby usunąć każdą awarię

Zakres prac i obowiązków hydraulika

Głównym zadaniem każdego hydraulika jest naprawa, montaż, modernizacja i konserwacja:

 • instalacji kanalizacyjnych,
 • instalacji grzewczych (centralnego ogrzewania);
 • instalacji wodnych.

Hydraulik zajmuje się montażem instalacji doprowadzającej zimną i ciepłą wodę, ogrzewaniem domów oraz prawidłowym odprowadzaniem zużytej wody. Wykonywana przez hydraulika praca polega także na podłączeniem urządzeń końcowych, takie jak pralka, grzejniki, wanna lub zlewozmywak. Sprawdź jakie usługi oferuje profesjonalny hydraulik Dariusz Wyrzykowski z Warszawy.

Czym zajmuje się hydraulik

Zakres prac hydraulicznych jest bardzo szeroki. Wśród nich możemy wyróżnić:

 • udrażnianie rur– przepychanie rur za pomocą środków chemicznych i odpowiednich narzędzi, sprawdzenie ciśnienia wody w kranie;
 • montaż i naprawę urządzeń przepływowych i grzewczych– instalacja grzewcza wykorzystująca energię elektryczną, instalacja gazowa, olejowy system grzewczy, piec na paliwa stałe;
 • montaż i naprawę instalacji wodno- kanalizacyjnych– montaż ogrzewania ściennego podtynkowego, pieca na opał, ogrzewania podłogowego;
 • montaż i naprawę instalacji przydomowych– montaż zbiorników na szambo, systemu ogrzewania chodników, pieców opałowych, urządzeń grzewczych, instalacja basenów;
 • biały montaż– montaż toalety, ceramiki, umywalki, prysznica, wanny, armatury.

Pogotowie hydrauliczne zawsze do usług

Awaria instalacji hydraulicznej może przydarzyć się każdego dnia o każdej godzinie. Warto zatem wezwać profesjonalnego hydraulika, który posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, które pozwoli mu usunąć usterkę. Pogotowie hydrauliczne czynne jest 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Istnieją awarie, które należy usunąć jak najszybciej:

 • brudna woda w kranie- polega na dokładnym sprawdzeniu całej instalacji wodnej. Zabrudzenie może powstać między innymi przez brudną wodę;
 • nieprawidłowe działanie systemów grzewczych- należy sprawdzić ciśnienie wody w rurze lub wymienić całe urządzenie;
 • zapowietrzona instalacja CO- powoduje uszkodzenie instalacji grzewczej oraz brak ogrzewania pomieszczenia.

 

Hydraulik to zawód z przyszłością. Jeśli zdobędziesz odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, masz także szansę na wysokie zarobki. Pamiętaj jednak, że praca musi być wykonana bardzo dokładnie i rzetelnie. Jeśli posiadasz odpowiednie cechy charakteru, przemyśl wybór szkoły zawodowej o profilu hydraulicznym lub ukończ odpowiedni kurs, który pozwoli Ci zyskać odpowiednie kwalifikacje.