Menu
  • Szeroki zakres usług!
    Usuniemy każdą awarię.
    Podejmujemy się skomplikowanych zleceń.
  • Fachowa pomoc o każdej porze!
    Zgłoszenia przyjmujemy o każdej porze dnia i nocy.
    7 dni w tygodniu. Także w niedziele i święta!
  • Bezpieczeństwo przede wszystkim!
    Firma istnieje od 1991 roku.
    Posiadamy uprawnienia gazowe!
  • Niskie ceny i szybki dojazd!
    Gwarantujemy najniższe ceny w Warszawie!
    Błyskawicznie dojeżdżamy na Pragę i Mokotów.

Jak samodzielnie udrożnić rurę?

Zatory najczęściej pojawiają się w kuchni lub w łazience, te pierwsze są najtrudniejsze do likwidacji, ponieważ ich przyczyną zazwyczaj jest odkładający się wewnątrz rury kanalizacyjnej tłuszcz, ale także resztki jedzenia.

Do nagromadzenia się tłuszczu dochodzi zazwyczaj na długich poziomach kanalizacyjnych, gdzie występują małe spadki, albo w ogóle ich nie ma. Problemem jest także zbyt duża odległość zlewów od pionów kanalizacyjnych, co ma miejsce szczególnie w blokach. Zdarzają się także zatory łazienkowe, ich częstą przyczyną są gromadzące się wewnątrz przewodu włosy. Jeśli kiedykolwiek w naszej instalacji zaobserwujemy bulgotanie w brodziku lub umywalce, oznacza to, że w pewnym miejscu zaczyna robić się zator.

Domowe sposoby na udrożnienie rur:

  • Sito na odpływ – gęste sito, nakładane na odpływ w zlewie, brodziku lub wannie pozwala zapobiec przedostawaniu się resztek pokarmów czy włosów do instalacji. Tani i łatwy sposób zapobiegania zatorom.
  • Ocet i soda – odpływy kanalizacyjne warto co jakiś czas przeczyścić przy użyciu sody oczyszczonej oraz octu spirytusowego. W powyższym celu do odpływu wsypuje się około ¾ szklanki sody i zalewa ją ½ szklanki octu. Następnie odpływ należy szczelnie zakryć korkiem, odczekać około ½ godziny i spłukać obficie gorącą wodą. Wprawdzie soda i ocet mogą nie poradzić sobie z poważnymi zatorami, ale z całą pewnością pomogą utrzymać rury w czystości, gdy będą stosowane regularnie.
  • Oczyszczanie syfonów – w celu zapobiegania występowaniu zatorów w kanalizacji – należy także co pewien czas czyścić syfony znajdujące się pod urządzeniami sanitarnymi, są one wykonywane z plastiku i bardzo łatwo jest je zdemontować i zamontować ponownie.
  • Przepychaczka – proste urządzenie, wykonane z gumowego kielicha z drewnianym uchwytem, należy jednak pamiętać, że nadaje się do udrażniania samych odpływów. Kielich przyciska się do odpływu, zasysając go, a następnie odciąga. Czynność powtarza się kilkakrotnie.
  • Proszki, granulki, żele do udrażniania rur – w przypadku wszelkich środków udrożniających należy postępować zgodnie z zamieszczoną na nich instrukcją, ponieważ niewłaściwe stosowanie może spowodować całkowite zapchanie instalacji kanalizacyjnej i doprowadzić do dużej trudności w usunięciu usterki. Przed zastosowaniem takiego preparatu zaleca się sprawdzenie do jakiego rodzaju instalacji można stosować dany środek. Nie wszystkie preparaty są uniwersalne i mogą uszkodzić rury. Do uszkodzeń może dojść także na skutek nadmiernego stosowania silnie żrących substancji chemicznych. Należy zachować szczególna ostrożność w przypadku, gdy kanalizacja wykonana jest z rur żeliwnych, co w dalszym ciągu jest spotykane w domach starszego typu, ponieważ niektóre preparaty, zawierające w swoim składzie wodorotlenek sodu reagujący z organicznymi osadami w rurze i powodujący ich krystalizację. W efekcie końcowym w kanalizacji powstaje kamień i nie ma innej rady, jak tylko wymiana poszczególnych jej odcinków. Częstym błędem w stosowaniu tego rodzaju preparatów, jest wsypywanie ich, w przypadku już niedrożnej rury, co może spowodować całkowite zatkanie się przewodu, ponieważ docierający do miejsca zatoru preparat z wodą po pewnym czasie kamienieje, powodując całkowite zatkanie rury. Wtedy pozostaje tylko wezwanie specjalisty z maszyną ciśnieniową. Z tego właśnie powodu zaleca się profilaktyczne stosowanie tego typu środków, a nie gdy zator już powstał.
  • Sprężyna – zwinięty drut stalowy z ostrą końcówką, zakończony korbą. Wprowadza się go do zatkanej rury, przy jednoczesnym kręceniu korbą. W momencie, gdy drut stalowy trafi na zator, rozbija go, dzięki swojej ostrej końcówce. Sprężyna jest dobrym rozwiązaniem przy zatorach powstających głębiej, ponieważ na rynku dostępna jest w rozmaitych rozmiarach. Nie zaleca się stosowania sprężyny w przypadku sedesów, ponieważ można je bardzo łatwo nią uszkodzić.

Jeżeli nie udało Ci się samodzielnie usunąć powstałego zatoru w Twojej instalacji skontaktuj się ze mną. Opisane powyżej domowe sposoby na udrażnianie rur są zazwyczaj skuteczne ale czasem zator jest bardzo mocny. Oferuję kompleksowe usługi w zakresie przeglądów i udrażniania instalacji wodno-kanalizacyjnych. Możesz dzwonić o każdej porze.