Twarda woda u Polaka
Bolączką większości Polaków jest twarda woda w kranie. Powoduje ona zniszczenia sprzętów elektronicznych, a w szczególności kotłów, podgrzewaczy wody, zmywarek i pralek oraz nadaje gorzki smak jedzeniu i napojom przygotowywanym z tej wody. Średnia krajowa to 18° dH, gdzie przedział TWARDEJ WODY wynosi od 15 do 21 Grad deutscher Härte. W najgorszej sytuacji znajdują się mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, w którym wykryto najtwardszą wodę w Polsce.
Czy aby na pewno?
Z twardą wodą spotykamy się nie tylko w domu, ale również przy procesach produkcyjnych. Nadmiar wapnia, metali wielowartościowych i magnezu to dręczący wszystkich kamień, którego tak bardzo staramy się pozbyć z naszych garnków, pralek i zmywarek. W związku z tym podejmujemy się często zmiękczania wody, co jak się okazuje nie jest wcale dobre, jeśli doprowadzimy do całkowitego jej zmiękczenia.
Twarda woda – duży problem
- Armatura wymaga częstszego i dłuższego czyszczenia, aby nie osadził się na niej na stałe kamień
- Zmniejsza się do 20% wydajność podgrzewaczy wody
- Psuje się smak posiłków, ponieważ potrawy i napoje zyskują lekko gorzkawy smak
- Rośliny domowe podlewane twardą wodą rozwijają się gorzej niż te podlewane wodą zmiękczoną
- Pranie ubrań w twardej wodzie może skutkować twardością tkanin oraz ich utratą koloru
- Większa ilość zużywanych środków chemicznych i kosmetyków typu szampony i żele pod prysznic to problem, którego czasami nawet nie zauważamy, przez co nieświadomie negatywnie oddziałujemy na środowisko naturalne
- Twarda woda zwiększa również ryzyko awarii sprzętów domowych typu pralka, zmywarka, co jest spowodowane osadzaniem się w nich kamienia
- Kąpiąc się wysuszamy również naskórek oraz doprowadzamy do matowienia włosów
- Trudniej również umyć naczynia, ponieważ z powodu twardej wody są one często niedomyte, a w dodatku tracą swój połysk i stają się matowe
Sposoby zmiękczania wody
Nie ma jednego sposobu na zmiękczanie wody. Pozbyć się kamienia można na różne sposoby. W ogóle tych działań chodzi jednak zawsze o to samo – pozbycie się nadmiaru metali wielowartościowych oraz soli magnezu i wapnia. Cały proces zmiękczania można przeprowadzić w dwojaki sposób. Możemy całkowicie lub częściowo usunąć twardą wodę z naszego domu. Zalecana jest druga z opcji, ponieważ mówi się o optymalnym stopniu twardości w przedziale 50 – 60 mg CaCO3. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby pozbyć się całkowicie twardości. Chodzi tutaj jednie o to, czy nie odczuwamy dyskomfortu pijąc i używając całkowicie zmiękczoną wodę.
Generalnie rozróżniamy 4 podstawowe sposoby na zmiękczanie wody. Wśród nich są:
DESTYLACJA
Ten sposób powoduje całkowite odmineralizowanie wody. Jest ona wykorzystywana dość rzadko z powodu wysokich kosztów, przez co w przemyśle praktycznie można mówić jedynie o pojedynczych przypadkach.
METODY TERMICZNE
Chodzi tutaj o ogrzewanie wody powyżej temperatury 37 oC, ponieważ następuje wtedy termiczny rozkład kwaśnych węglanów magnezu i wapnia. Zazwyczaj jest to metoda poprzedzająca inne metody, ponieważ ten sposób usuwa wyłącznie twardość węglanową. Jeśli nawet nasza woda nie ma nic wspólnego z twardością niewęglanową, to pozostanie twardość resztkowa spowodowana częściową rozpuszczalnością wytrąconych węglanów magnezu i wapnia.
METODY CHEMICZNE
Możemy wyodrębnić tutaj dwa sposoby, w których chodzi o wytrącenie nierozpuszczalnych osadów albo wiązaniu w związki kompleksowe jonów wapnia i magnezu. Mowa tu o metodach:
- Sodowo – wapienna – przeprowadzana w temperaturze około 60 – 800C. Wprowadzenie gaszonego wapna powoduje wytrącanie się węglanów wapnia (obniża twardość węglanową – przemijającą), natomiast soda wytrąca sole, które powodują twardość niewęglanową.
- Fosforanowa – obecność fosforanu trójsodowego powoduje reakcje z jonami wapnia i magnezu, dzięki czemu tworzą się nierozpuszczalne fosforany wapnia i magnezu, a to skutkuje bardzo niewielką twardością szczątkową.
METODY FIZYKOCHEMICZNE
Metoda ta wykorzystuje jonity lub wymieniacze jonowe. Są to ciała stałe nieorganiczne lub organiczne nierozpuszczalne w wodzie. Mają one zdolność wymiany własnych jonów z jonami, które znajdują się w otaczającym je roztworze.
Miękka woda w kranie
Znamy już negatywne skutki użytkowania twardej wody w domu. Czas więc na zapoznanie się z konsekwencjami użytkowania całkowicie miękkiej wody. Informowaliśmy już was, że optymalne, czyli najbardziej zalecane stężenie CaCO3 powinno wynosić około 60 -80 mg, warto jednak wiedzieć co dzieje się, jeśli sprawimy, że z naszych kranów popłynie całkowicie miękka woda. Po pierwsze zmienia się smak, o czym mieliśmy już okazję napisać wcześniej. Pijący będzie mógł odczuwać dyskomfort, co może zniechęcić do prowadzenia zdrowego trybu życia poprzez picie wody. Bardziej niż my, ucierpi na tym jednak nasz sprzęt AGD oraz instalacja miedziana. W obu tych przypadkach dochodzi do reakcji między miękką wodą a pewnym rodzajem metalu, co w ostateczności doprowadza do korozji, a to zaś spowoduje kosztowne awarie w postaci, chociażby wymiany pralki. Uciążliwe również stanie się sprzątanie, czy też użytkowanie kosmetyków. Miękka woda znacznie utrudnia usuwanie chemii, a to zaowocuje przede wszystkim większymi rachunkami za wodę, jak i dłuższym czasem spędzonym na sprzątaniu, czy usuwaniu makijażu.