Tego unikaj przy remontowaniu łazienki. Poradnik dla początkujących
Remont w domu czy mieszkaniu wiąże się nie tylko z dużym wydatkiem, ale też jest to obciążające dla wszystkich domowników. Zwłaszcza w przypadku gdy chodzi o przeprojektowanie przestrzeni w łazience. Jeżeli chcesz by przeszedł on szybko, sprawnie i bez większych problemów, podpowiadamy czego powinieneś unikać.
Dobry plan jest kluczem do szybkiego zakończenia prac
W przeciwieństwie do aranżowania łazienki w nowym domu czy mieszkaniu, do remontów podchodzimy w dość lekki sposób. Dominuje tutaj stwierdzenie: najtrudniej jest zacząć, a potem jakoś to będzie. Zwykle właśnie przez brak projektu przeciąga się on w czasie, a w rezultacie osiągamy efekt nie do końca taki, jaki nas satysfakcjonuje. Nie mówiąc już o chaosie oraz stresie jaki wprowadzamy do rodzinnego życia. Jeżeli chcemy uniknąć przeciągania prac w nieskończoność powinniśmy dokładnie zaplanować sobie kolejność robot.
Oto przykładowy plan remontu:
- wymiana oraz przeprojektowanie instalacji elektrycznej
- wymiana instalacji wodnej
- położenie wylewki/ wygładzenie powierzchni
- pomalowanie i i kafelkowanie ścian
- zakup odpowiedniej wielkości ceramiki
- wybór mebli
Oczywiście prace można zaplanować w dowolny sposób. Najważniejsze jednak by się wzajemnie nie wykluczały.
Dobór koloru glazury oraz fug jest niezwykle istotne
W łazience nie ma określonych wytycznych, mówiących o tym jaki odcień ścian oraz podłogi będzie najbardziej odpowiedni. Należy jednak pamiętać, by to pomieszczenie było przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne. Warto więc wybrać takie kafelki, na których nie będzie widać wodnych zacieków czy brudu. Powinny mieć one również odpowiednią klasę ścieralności, a także zawierać powłokę antypoślizgową. Szczególnie na to ostatnie warto zwrócić uwagę w trakcie zakupów.
W przypadku łazienki szczególnie odradzamy białych fug, zwłaszcza na podłodze. Wyglądają one ładnie tylko zaraz po położeniu – w trakcie używania szarzeją i trudno odzyskać ich pierwotny kolor. W takim wypadku warto wybrać jasno szare fugi, nie tylko pasują do każdego koloru płytek, ale też są bardziej funkcjonalne.
Oświetlenie to nie tylko kwestia estetyki
Niezwykle istotną kwestią w łazience jest odpowiednie oświetlenie. Idealnie jeżeli jest ono naturalne, gdyż niweluje to wiele problemów związanych z projektowaniem oraz kładzeniem instalacji elektrycznej. W trakcie remontu łazienki warto również pomyśleć o wymianie stolarki okiennej. W tym wypadku warto postawić na okna, które nie tylko wpuszczają dużo światła, ale też zapewniają odpowiedni poziom izolacji termicznej oraz akustycznej. Doskonale w tym wypadku sprawdzają się okna trzyszybowe, które nie tylko zapewniają odpowiednie oświetlenie, ale mają niski współczynniki przenikalności cieplnej*.
W przypadku ciemnych łazienek odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła jest niezwykle istotne dla przyszłej funkcjonalności. Najlepiej jeżeli ma ono naturalna barwę i pochodzi z kilku źródeł. Często popełnianym błędem jest wieszanie jednej lampy w centralnym puncie sufitu. Nawet w przypadku bardzo małej łazienki nie jest to wystarczające. Remontując łazienkę należy zatem zadbać o odpowiednie rozbudowanie obecnej instalacji elektrycznej.
Najlepiej powierzyć to specjaliście z odpowiednimi uprawnieniami, unikniemy w ten sposób późniejszych awarii czy zwarcia.
Niezależnie od wielości łazienki, warto pomyśleć choćby o umieszczeniu dodatkowych halogenów w podwieszanym suficie, a także nad lustrem. Jest to szczególnie przydatne dla pani domu, która codziennie wykonuje poranny makijaż.
W łazience warto również pomyśleć o oświetleniu dekoracyjnym. Nie tylko pełni funkcje w postaci dodatkowego źródła światła, ale też może stworzyć niepowtarzalny nastrój podczas kąpieli.
*źródło: http://oknoplast.com.pl