Menu
  • Szeroki zakres usług!
    Usuniemy każdą awarię.
    Podejmujemy się skomplikowanych zleceń.
  • Fachowa pomoc o każdej porze!
    Zgłoszenia przyjmujemy o każdej porze dnia i nocy.
    7 dni w tygodniu. Także w niedziele i święta!
  • Bezpieczeństwo przede wszystkim!
    Firma istnieje od 1991 roku.
    Posiadamy uprawnienia gazowe!
  • Niskie ceny i szybki dojazd!
    Gwarantujemy najniższe ceny w Warszawie!
    Błyskawicznie dojeżdżamy na Pragę i Mokotów.

Małe kroki to wielkiej zmiany- oszczędzanie wody.

Twoje rachunki za wodę są większe z miesiąca na miesiąc? Martwi Cię zużycie wody w Twoim gospodarstwie domowym? Oszczędzanie wody jest ważne nie tylko ze względów ekologicznych- chodź to również istotny aspekt. Opłaty za wodę mają duży udział w budżecie domowym. W jaki sposób zmniejszyć zużywanie wody? Sprawdź nasze sposoby!

kobieta w wannie ( rysunek wektorowy )

Oszczędzanie wody jest ważne nie tylko dla człowieka, ale dla całej Ziemi

Oszczędzanie wody nie musi być uciążliwe, a nawet może stać się nową rutyną w Twoim życiu. Nie musi wiązać się z inwestowaniem w kosztowne urządzenia. Warto zacząć od małych kroków, takich jak zakręcanie wody podczas mycia zębów, czy branie prysznica zamiast kąpieli w wannie. Unikanie zmywania naczyń pod bieżącą wodą również przyniesie spore oszczędności wody. Kolejnym etapem może być zakup prostych urządzeń wodooszczędnych. Jeśli jesteś w trakcie wykańczania mieszkania lub domu, czy w trakcie remontu warto zainwestować w nowoczesne ekologiczne baterie, które pozwalają na mniejsze zużycie wody podczas codziennych czynności.

Aby skutecznie oszczędzać wodę w mieszkaniu należy wyrobić sobie nawyki podczas codziennego korzystania z kuchni oraz łazienki. Zwróć uwagę na codzienne czynność. Zacznij od najprostszych, takich jak:

  • zakręcanie wody podczas mycia zębów, czy golenia brody. Mycie zębów trwające 2 minuty pod bieżącą wodą może doprowadzić do zużycia około 18 litrów wody.
  • napełnianie wanny tylko do połowy, a nawet 1/3 wysokości spowoduje, że zaoszczędzone zostanie nawet do 100 litrów wody.
  • zmniejszenie czasu spędzanego pod prysznicem wygeneruje sporą oszczędność. Prysznic trwający 10 minut może prowadzić do zużycia 100 litrów wody.
  • uszczelnienie baterii przy umywalkach, wannie, zlewie oraz spłuczki w toalecie.
  • używanie programu oszczędnościowego w zmywarce oraz pralce. Pamiętaj aby wybrać tą opcję za każdym razem, kiedy nie załadowujesz pełnego wsadu, lub naczynia i ubrania są lekko zabrudzone.
  • nie rozmrażanie produktów spożywczych za pomocą bieżącej wody, planuj posiłki wcześniej, pozwoli to na rozmrożenie produktów w sposób naturalny. Ta metoda nie tylko zwiększy oszczędność wody ale również walory smakowe posiłków.
  • mycie auta wodą z wiadra, zamiast z węża ogrodowego. Do mycia samochodu pod bieżącą wodą średnie zużycie wody wynosi 100 litrów.
  • wielokrotne używanie tej samej wody na przykład wodą po myciu warzyw możesz podlać kwiaty, czy ogródek.

Czy istnieją proste gadżety pozwalające oszczędzić wodę?

Prostym sposobem na rozpoczęcie oszczędzania po zastosowaniu powyższych punktów jest zakupienie perlatora. Jest to proste urządzenie, którego działanie polega na wytworzeniu mieszaniny z wody i powietrza. Powoduje zmniejszenie udziału wody w płynącym strumieniu z kranu. Istnieje możliwość zakupienia gotowej baterii z perlatorem lub dokupienia nasadki na baterie, którą posiadasz w domu. Urządzenie to posiada mechanizm, który redukuje przepływ wody oraz specjalnie przystosowaną dyszę napowietrzającą. Strumień wody wyglądem nie różni się od tego, który możemy zobaczyć w zwykłych kranach. Woda wymieszana z milionem pęcherzyków powietrza ma większą objętość przy ograniczonej wielkości strumienia. Powietrze nie tylko zwiększa objętość strumienia, ale również wpływa na jego ciśnienie i siłę spłukiwania. Efektem stosowania perlatora jest mniejsze zużycie wody prowadzące do oszczędności pieniędzy oraz środowiska. Dostępne na rynku urządzenia według ich producentów gwarantują oszczędność wody na poziomie 40-60%. Dla dobrego z wizualizowania oszczędności generowanych przez perlator posłużmy się przykładem mycia rąk. Czynność trwa ok. 15 sekund. Z użyciem urządzenia każdorazowo zaoszczędzimy 1-2 litry wody, co w przeliczeniu na roczne zużyci daje nam oszczędność w przybliżonej wielkości 15 m3. Jest to równowartość ok 100 złotych w zależności od ceny.

Warto zainwestować w wodooszczędne spłuczki i baterie.

Na rynku producenci oferują wiele różnych modeli baterii i spłuczek. Czym tak naprawdę się od siebie różnią poszczególne modele? Bateria termostatyczna posiada funkcję utrzymania stałej temperatury wody, oraz ma wbudowany przycisk, który odpowiada za zmniejszenie strumienia wody. Ten rodzaj pozwala na szybkie ustawienie temperatury i szybkie zamknięcie dopływu wody. Jednouchwytowe baterie przy pomocy mieszaczy wody ciepłej z zimną pozwalają na oszczędność na poziomie 30%.Kolejnym modelem zasługującym na wyróżnienie w kategorii wodooszczędnych jest bateria bezdotykowa. Jest to bateria wyposażona w fotokomórkę. Automatyczne starowanie włączaniem i wyłączaniem wody zapobiega na przykład niedokręceniu kranu. Woda przestaje lecieć zaraz po zabraniu dłoni spod wylewki. Ten rodzaj jest doskonałym do wyeliminowania mycia zębów, czy mydlenia rąk pod bieżącą wodą. Kolejny model to bateria jednouchwytowa. Miesza wodę ciepłą i zimną, co generuje 30% oszczędność zużycia wody. Co ważne wodooszczędne baterie wizualnie nie odbiegają od tych tradycyjnych.

pralka i kosz na pranie

Dostępne na rynku spłuczki mają już jako standard wbudowany dwudzielny przycisk umożliwiający spłukiwanie miski pełną objętością lub jej połową. W niektórych modelach zamiast takiego przycisku jest przycisk z funkcją stop. Pozwala on na zatrzymanie wyrzutu wody w dowolnym momencie.

Aby zmniejszyć ilość wody używanej w naszym gospodarstwie domowym nie musimy nadwyrężać naszego budżetu inwestując w drogie baterie. Wraz z rozpowszechnianiem się mody na „eko” producenci oferują zestawy wodooszczędnych systemów, które pasują do większości baterii wybieranych do użytku domowego.

Pralka, zmywarka- generator dodatkowych kosztów, czy inwestycja w oszczędzanie?

Nowoczesny sprzęt AGD taki jak zmywarka czy pralka nie jest najtańszy. Jednak po dłuższym użytkowaniu mogą okazać się bardziej wydajne. Tradycyjna zmywarka podczas jednego mycia zużywa 15 do 22 litrów wody w zależności od modelu i parametrów. przy zmywaniu ręcznym takiej samej ilości naczyń zużycie wody wynosi ok. 80 litrów wody. Na rynku dostępne są również zmywarki wodooszczędne, które pobierają jedynie 9 litrów wody. Nowoczesny sprzęt jest wyposażony w technologię czujników kontrolujących poziom zabrudzenia wody. Pozwala to na efektywne wykorzystanie zasobów. Dla lepszego zobrazowania, przy założeniu, że jedno uruchomienie zmywarki odpowiada 3 zmywaniom ręcznym rocznie zaoszczędzimy ok. 90 m czyli w przybliżeniu 600 zł.

Pralki najnowszych generacji ograniczają zużycie wody do minimum. Są wyposażone w systemy dostosowujące ilość wody do wagi wsadu. Posiadają one wile programów, które możesz dopasować do swoich potrzeb, w tym wiele oszczędnościowych.

Oszczędzanie wody w ogrodzie.

Podlewanie ogródków w sezonie letnim zużywa bardzo duże ilości wody. Co zrobić aby zmniejszyć średnie zużycie wody w tym celu? W ciągu roku szacowane jest na ok. 1200 litrów. Rośliny mają różne wymagania dotyczące wilgotności podłoża. Zapoznanie się z nim pozwoli na dostosowanie częstotliwości i obfitości zraszania wodą, co w efekcie spowoduje, że woda nie będzie marnowana. Z ekonomicznego punktu widzenia lepiej jest podlewać ogród rzadziej, ale obficiej. Spowoduje to, że woda lepiej dotrze do korzeni rośliny. Przy dużych ogrodach dobrze sprawdzą się instalacje nawadniające. Automatyczne podlewanie jest wyposażone w czujniki wilgotności i uruchamiają systemy nawadniające dopiero jeśli wilgotność gleby spadnie do wskazanego poziomu.

Instalacja duala.

Jest to mechanizm umożliwiający ponowne wykorzystanie wody. Na przykład woda, którą zużyjemy z umywalce zostanie ponownie wykorzystana do spłukania toalety. Jest to proste rozwiązanie polegające na połączeniu odpływu z umywalki i rezerwuaru muszli klozetowej. Rozwiązanie jest bardzo ekologiczne i pozwala na powtórne wykorzystanie ok. 50% wody. Podobne systemy mogą mieć zastosowanie w całym mieszkaniu, jest to wykorzystywanie wody szarej.

Oszczędzanie wody się opłaca.

W Polsce ceny za m3 wody z każdym rokiem są wyższe. W najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych podwyżek cen. Stosując się do części z powyższych wskazówek możemy zaoszczędzić nawet 50% zużywanej w ciągu roku wody. Inwestycje w urządzenia wodooszczędne przy rosnących cenach wygenerują jeszcze większe oszczędności w domowym budżecie. Ważne jest aby systematycznie sprawdzać stan urządzeń i instalacji wodnych w mieszkaniu, a w razie awarii szybko reagować wzywając fachową pomoc. Osobom z Warszawy i okolic polecamy usługi naszych profesjonalistów, którzy służą swoją wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem. Zapraszamy do kontaktu. Jeśli troska o planetę nie jest dla Ciebie wystarczającym argumentem, aby zmniejszyć zużycie wody, to bilans finansowy powinien Cię przekonać.