Jakie narzędzia dla hydraulika musi mieć każdy profesjonalista? Sprawdź czy znasz 5 najważniejszych akcesoriów!
Po czym poznać fachowca z prawdziwego zdarzenia, który nie od dziś ma do czynienia m.in. z awariami hydraulicznymi? Oprócz licznie posiadanych referencji potwierdzających jego profesjonalizm oraz znajomość tematu równie ważną kwestią są posiadane przez niego narzędzia!
Dlaczego specjalistyczne narzędzia hydrauliczne są tak istotne? Ponieważ nie tylko znacznie ułatwiają cały proces napraw, montażu oraz przeglądu instalacji hydraulicznych, ale również sprawiają, że są one wykonywane z należytą dokładnością, która nie tylko wpłynie na zadowolenie z wykonanej usługi (i tym samym wzbudzenie zaufania oraz prawdopodobną kontynuację współpracy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba), ale też przedłuży żywotność i funkcjonalność elementu poddawanego naprawie. Jakie narzędzia dla hydraulika są absolutnym must have? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!
Jakich narzędzi dla hydraulika nie powinno zabraknąć w kolekcji prawdziwego profesjonalisty? 5 niezbędnych akcesoriów
1. Klucze
Niezależnie od tego czy dopiero zaczynamy swoją przygodę w zawodzie, czy też możemy pochwalić się długoletnim doświadczeniem, prawda jest taka, że w zestawie narzędzi wykorzystywanych w codziennej pracy nie może zabraknąć kluczy hydraulicznych. Są one absolutną podstawą jeżeli chodzi o akcesoria, a to m.in. dlatego, że mogą poszczycić się uniwersalnym zastosowaniem, które pozwala na wykorzystywanie ich podczas rozmaitych napraw oraz prac związanych z montażem. Należy jednak pamiętać o tym by dany klucz został odpowiednio dobrany do rodzaju napraw, gdyż w przeciwnym razie nasze starania pójdą na marne.
4 najpopularniejsze rodzaje kluczy hydraulicznych:
- klucz nastawne – posiada on charakterystyczny mechanizm szczękowy na grubej rękojeści, którego rozstaw można dowolnie regulować, co znacznie ułatwia dopasowanie go do rozmiaru rur oraz średnicy nakrętek, śrub i innych drobniejszych elementów;
- klucz do rur typu S – swoim wyglądem przypomina nieco szczypce wyposażone w podwójną rękojeść, wykorzystywany jest on do pracy z rurami oraz gwintami, a dzięki swojej unikalnej budowie zapewnia on stabilny chwyt nawet tych elementów instalacji hydraulicznej, które posiadają niedużą średnicę;
- klucz szwedzki – posiada on dwa, równolegle położone do siebie ramiona, z których jedno wyposażone jest w nakrętkę umożliwiającą swobodne dopasowanie rozstawu delikatnie wygiętych szczęk klucza. Ten rodzaj narzędzi najlepiej sprawdza się przy naprawach rur gwintowanych.
- klucz do rur żabka – z powodzeniem może być on wykorzystywany do odkręcania rur, śrub oraz kształtek. Żabka składa się z 2 rękojeści, które zakończone są szczękami oraz mechanizmem umożliwiającym dopasowanie ich rozstawu.
Jeżeli chodzi o cenę – w sklepach znajdziemy zarówno pojedyncze elementy (np. klucze do rur żabka w przedziale cenowym 25zł do 70zł i więcej), jak i kompletne zestawy kluczy hydraulicznych, których koszt mieści się w przedziale 128 zł – 650 zł lub więcej.
Jakie narzędzia powinien mieć każdy hydraulik? Bez wątpienia konieczny jest zestaw różnorodnych kluczy
2. Obcinak do rur
Jeżeli chodzi o prace polegające na łączeniu oraz kształtowaniu rur jedno narzędzie hydrauliczne nie ma tutaj sobie równych. Mowa oczywiście obcinaku do rur, który umożliwia bezproblemowe docięcie rur na pożądaną długość, niezależnie od tego czy są to rury aluminiowe, stalowe, miedziane czy też mosiężne – ze względu na swoją solidną budowę jest on w stanie poradzić sobie z każdym rodzajem orurowania.
Sekret skuteczności jego działania tkwi w specjalnych ostrzach, które delikatnie ingerują w poddawany obróbce materiał, dzięki czemu po obcięciu rur nie trzeba martwić się o ostre krawędzie z zadrami, które są jednym z najprostszych sposobów na bolesne skaleczenie skóry, nawet w przypadku pracy przy bardzo dużym obciążeniu. Pamiętajmy jednak, że obsługa tego typu narzędzia wymaga nieco praktyki, gdyż w przeciwnym razie możemy nie tylko krzywo przyciąć rury, ale również trwale je uszkodzić, co będzie generowało kolejne koszty.
A skoro o kosztach mowa… Obcinaki do rur nie należą do najdroższych sprzętów hydraulicznych – w wielu specjalistycznych sklepach stacjonarnych oraz online znajdziemy modele w przedziale 18zł – 70zł.
3. Rowkarka (żłobiarka)
Pod tą nazwą nie kryje się nic innego jak narzędzie przeznaczone do wykonywania rozmaitych prac blacharsko-dekarskich, które umożliwia plastyczną obróbkę materiałów na zimno. Jeżeli chodzi o prace związane z hydrauliką, rowkarka zazwyczaj wykorzystywana jest do tzw. połączeń rowkowych, a więc wytłaczania specjalnych rowków w zakończeniach rur o większych średnicach, w których następnie mają być osadzone złącza. Metoda ta jest niezwykle ceniona zwłaszcza w przypadku rozbudowy już istniejących instalacji, w czasie prac remontowych oraz w dostaniu się do trudno dostępnych miejsc, gdyż nie wiąże się z koniecznością demontażu całej instalacji.
Choć jest ona niezwykle funkcjonalna i usprawnia cały proces napraw czy też przeprojektowywania instalacji hydraulicznej, to niestety jej zakup wiąże się z dość dużymi kosztami. Jeżeli zdecydujemy się na dołączenie tego typu sprzętu do naszej kolekcji narzędzi, wówczas musimy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 15 tysięcy złotych (choć oczywiście dostępne są również nieco tańsze modele).
Zgrzewarka posiada szerokie zastosowanie nie tylko w pracach hydraulicznych, ale również w branży przemysłowej oraz spożywczej
4. Zgrzewarka
Wraz z zaciskarką stanowi ona niezastąpione narzędzie jeżeli chodzi o wykonywanie złączy – najlepiej sprawdza się ona w przypadku sztywnych rur wykonanych z tworzyw sztucznych takich jak PP, PE, PB czy też PVDF. Zgrzewarki wyposażone są w system regulowania temperatury, dzięki czemu nie musimy obawiać się o uszkodzenie materiału, z którego wykonana jest rura, a także termostat mający za zadanie utrzymywać ją non stop na danym poziome. Ponadto posiadają one specjalnie zaprojektowane mufy oraz bolce służące do nagrzewania złączek i rur nie tylko wewnątrz, ale też na zewnątrz.
W przypadku tego typu narzędzi rozpiętość cenowa jest dość różnorodna – bez problemu znajdziemy modele zgrzewarek dostępne już za 160zł, jak i propozycje za 300, 400, a nawet 900 złotych. Ceny uzależnione są m.in. od mocy poszczególnych zgrzewarek, materiałów z jakich wykonane są poszczególne części oraz zestawu akcesoriów sprzedawanych w komplecie z urządzeniem.
5. Gwintownica
Jak sama nazwa wskazuje służy ona do wykonywania gwintowanych połączeń w rurach wykonanych ze stali, dzięki czemu znajduje ona zastosowanie nie tylko podczas napraw instalacji hydraulicznych, ale również już na etapie ich tworzenia. Jeżeli chodzi o rodzaje gwintownic dostępnych w sklepach, wśród propozycji znajdziemy nie tylko proste gwintownice ręczne składające się z gwintowników, głowic oraz pokrętła, ale również modele elektryczne, które zazwyczaj posiadają dodatkowe wyposażenie w postaci chociażby olejarki czy też imadełka.
Cena jaką przyjdzie nam zapłacić za gwintownicę uzależniona jest m.in. od rozmiaru oraz co oczywiste rodzaju danego sprzętu – w wielu sklepach koszt zakupu gwintownicy ręcznej nie przekracza 150 złotych, natomiast jeżeli chodzi o modele elektryczne, tutaj musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 900-4500 złotych.
Sumując koszt poszczególnych propozycji z naszej listy nie da się ukryć, że skompletowanie odpowiedniego zestawu narzędzi hydraulicznych wiąże się z dość wysokimi kosztami, jednak mając na względzie jakość oferowanych przez nas usług oraz dobrą opinię wśród obecnych i przyszłych Klientów warto zainwestować w rozwiązania, które pozwolą nam faktycznie zaprezentować wszelkie posiadane przez nas umiejętności na najwyższym poziomie.
Zapomnij o amatorach – postaw na prawdziwych ekspertów od napraw hydraulicznych!
Jeśli szukasz firmy, która może zaoferować Ci wysokiej jakości usługi hydrauliczne w bardzo korzystnej ofercie cenowej, to miło nam poinformować, że właśnie ją znalazłeś! Usługi Hydrauliczne Dariusz Wyrzykowski to firma z ponad 29-letnią tradycją, która w codziennej pracy stawia na profesjonalizm, jakość, oraz terminowość, dzięki czemu nasi Klienci mogą mieć pewność, że każde zlecone nam zadanie wykonane zostanie ze starannością o nawet najmniejsze detale.
Wśród rozległej oferty usług naszej firmy hydraulicznej znajdziesz m.in.:
- różnorodne naprawy hydrauliczne i gazowe (podejmujemy się nawet najbardziej skomplikowanych zleceń);
- montaż, konserwację oraz naprawę instalacji sanitarnych, centralnego ogrzewania oraz gazowych;
- wykonywanie przeróbek instalacji gazowych oraz gazomierzy;
- przestawianie i montaż wodomierzy mieszkaniowych bądź zaworów;
- montaż kuchni, pieców oraz płyt gazowych;
- układanie płytek, glazury oraz terakoty;
A ponadto działające 24h/7 dni w tygodniu i 365 dni w roku pogotowie hydrauliczne działające na obszarze Warszawy oraz okolic. Z nami usterki i awarie nie mają żadnych szans.