Jak zwiększyć ciśnienie wody w kranie?
Słabe ciśnienie wody może utrudnić życie domowników. Na szczęście jednak istnieje kilka sposobów na to, by pozbyć się zbyt niskiego ciśnienia – i to bez konieczności skuwania ścian. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zwiększyć ciśnienie wody w kranie!
Prawidłowe ciśnienie wody w instalacji – czyli jakie?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem prawidłowe ciśnienie wody w domowej instalacji wodociągowej powinno wynosić minimum 5 barów oraz nie więcej niż 6 barów. Często jednak zdarza się, że jest ono niższe. Nie oznacza to jednak, że utrudni to życie domownikom. Do codziennego użytkowania wystarczy bowiem zaledwie 4 bary. Jeżeli jednak ciśnienie spada poniżej tej wartości – może to znacznie obniżyć komfort korzystania z wody w kranie. Woda będzie płynąć z niego wolniej, co oznacza, że do napełnienia czajnika potrzeba będzie więcej czasu.
Zbyt duże ciśnienie wody
Jak się również okazuje problematyczne może by również zbyt wysokie ciśnienie wody. Szybciej płynąca z kranu woda może stać się przyczyną większych rachunków za wodę. Co w takim razie zrobić, żeby temu zapobiec? Problem zniknie, jeżeli w domu zamontuje się specjalne reduktory. Spowolnią one wodę w kranie, co w efekcie wpłynie na mniejsze zużycie wody w gospodarstwie.
Niskie ciśnienie wody w instalacji wodociągowej – co robić?
Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Infrastruktury „Jeżeli minimalne ciśnienie, określone w ust. 1, nie może być uzyskane ze względu na występujące stale lub okresowo niedostateczne ciśnienie wody w sieci wodociągowej, należy zastosować odpowiednie urządzenia techniczne, zapewniające wymaganą jego wielkość w instalacji wodociągowej w budynku.” Mowa więc o hydroforach, o których przeczytasz pod koniec artykułu. Zanim jednak do tego przejdziemy, pora powiedzieć o tym, jak zmierzyć ciśnienie wody oraz co zrobić, żeby je poprawić.
Jak zmierzyć ciśnienie wody w kranie?
Zanim przystąpisz do wyeliminowania przyczyny niskiego ciśnienia wody, należy najpierw określić jej źródło. Jak tego dokonać?
Prawidłowe ciśnienie wody w kranie – pomiar
Sprawdzenie poziomu ciśnienia w rurociągu (zimnej wody) nie jest trudne. Oczywiście o ile posiada się do tego odpowiednią aparaturę. W tym celu potrzebny będzie manometr, na którego końcówkę nakłada się wylewkę, a następnie dokonuje pomiaru. Wyniku pomiaru można odczytać z tarczy urządzenia. Jeżeli wskazują one na zbyt niskie ciśnienie – kolejnym krokiem będzie rozpoznanie przyczyny tej nieprawidłowości.
Przepływ wody można określić również za pomocą domowych sposobów. Wystarczy do tego wiadro oraz stoper. W trakcie napełniania zbiornika należy zmierzyć, ile czasu zajmuje jego napełnienie do pełna. Następnie należy podzielić objętość wiadra przez czas jego napełniania (w sekundach) oraz pomnożyć wynik przez 3,6. Jeżeli otrzymany wynik działania będzie niższy niż 1,5 m3/h oznacza to, że wydajność źródła wody jest niska. w takim przypadku warto zgłosić się do hydraulika lub spróbować poprawić ciśnienie wody na własną rękę. Najpierw jednak należy rozpoznać tego przyczynę.
Słabe ciśnienie wody w kranie oraz jego przyczyny
Najczęstszą przyczyną zbyt niskiego ciśnienia są m.in.:
- Wyciek wody – np. spowodowany słabym stanem rur;
- Niewłaściwa regulacja zaworów – np. wskutek ich niedokręcenia;
- Niedoczyszczone i zapchane filtry, sitka w bateriach, zardzewiałe złączki;
- Błędy i awarie w systemie wodociągowym – np. źle zgrzanymi rurami lub innymi jego uszkodzeniami.
Problemy z ciśnieniem wody mogą być także spowodowane niedrożnością rur, np. na skutek osadzenia się w ich wnętrzu kamienia.
Nie potrafisz zlokalizować przyczyny niskiego ciśnienia? Skontaktuj się z hydraulikiem, który pomoże Ci także w rozwiązaniu problemu.
Jak zwiększyć ciśnienie wody w kranie?
Rozpoznanie przyczyny awarii to dopiero połowa sukcesu. Teraz należy zastanowić się nad tym, co zrobić, by poprawić ciśnienie wody w kranie. Oczywiście zależy to w głównej mierze od tego, co spowodowało awarię w domowej.
Wyciek
Bardzo często do wycieku wody dochodzi w okolicy licznika. Poszukiwania miejsca wycieku warto wiec zacząć właśnie tam. Po jego dokładnym zlokalizowaniu należy natomiast dokonać jak najszybciej naprawy, co przywróci odpowiednie ciśnienie w rurach. Warto również sprawdzić, czy do wycieku nie doszło w innych miejscach. Można je rozpoznać np. po wilgoci, która zbiera się na ścianach, powstają zacieki, a następnie powoduje powstawanie grzybów i pleśni. Do zlokalizowania przecieku warto również zastosować urządzenia takie jak: kamery termowizyjne, geofon, czy gaz znacznikowy, które znajdują się w wyposażeniu każdego dobrego hydraulika.
Uszkodzona armatura
Zdarza się również, że zbyt niskie ciśnienie wody jest spowodowane awarią armatury łazienkowej. W efekcie ciśnienie wody spada jedynie w konkretnym punkcie czerpanie wody. Konieczna jest więc jej naprawa. W tym celu należy przyjrzeć się szczelności baterii oraz pozbyć się wszelkich zabrudzeń. Nie zaszkodzi oczyścić wylewkę, perlator oraz filtry, na których mógł zgromadzić się kamień.
Słaba drożność rur
Słaba drożność rur w domowej instalacji to bardzo częsta pogorszonego ciśnienia. Może ona być spowodowana m.in. słabo dokręconymi zaworami. Ich odpowiednie ustawienie powinno przywrócić drożność rurom, które mogą być np. pokryte kamieniem. Jeżeli ich regulacja nic nie wskóra – należy podjąć się czyszczenia rur. Można to zrobić np. za pomocą metalowego skrobaka, który umieszcza się w rurach po zdjęciu syfonu. Rury można udrożnić także za pomocą przepychaczki do rur lub środka chemicznego, który oczyści niedrożne rury. Słaba drożność rur może być również spowodowana złym zgrzaniem rur, co często zdarza się zwłaszcza w wieloletnich instalacjach. Na skutek błędu osoby, która układała rury, w efekcie dochodzi do znacznego zmniejszenia się ich średnicy. W tym przypadku jednak warto skontaktować się z hydraulikiem, który zleci odpowiednie prace naprawcze.
Problemy w sieci wodociągowej
Słaby strumień wody z kranu bądź prysznica może być też spowodowany z winy firmy wodociągowo-kanalizacyjnej, która dostarcza wody. Zgodnie z obowiązującymi przepisami to właśnie ona powinna zadbać o to, by stan instalacji nie wpływał na ciśnienie wody. Czasem jednak w wyniku pewnych niedopatrzeń jednak tak nie jest. W przypadku gdy żadne z powyższych zabiegów nie pomogły, warto więc zgłosić informacje o słabym ciśnieniu firmie dostarczającej wodę do budynku. Czym prędzej powinna ona zlokalizować usterkę i ją wyeliminować. Naprawa sieci należy bowiem do obowiązków dostawcy wody. Warto również dodać, że problem ten bardzo często pojawia się w nowych budynkach.
Odpowiednie ciśnienie – pomocne urządzenia i akcesoria
Problem niskiego ciśnienia wody w rurach można także rozwiązać za pomocą urządzeń takich jak hydrofory.
Wybierając akcesoria łazienkowe pamiętaj o tym, by zawsze były one dopasowane do ciśnienia wody w instalacji.
Pompa do ponoszenia ciśnienia wody
Inaczej nazywana także hydroforem to niezwykle skuteczny sposób na to, by zwiększyć ciśnienie wody w domu. Inną ciekawa alternatywa są także zestawy hydroforowo-pompowe do podnoszenia ciśnienia wody. Niewątpliwie ogromnym ich plusem jest możliwość magazynowania wody oraz utrzymywanie stałego ciśnienia w całej instalacji wodnej. Ponadto urządzenia te ograniczają także skutki uderzeń hydraulicznych. W efekcie więc niskie ciśnienie wody w sieci wodociągowej zostaje rozwiązane, a koszty opłat za wodę spadną w dół. Warto również wspomnieć, że pompy do podnoszenia ciśnienia wody można montować zarówno w obiektach mieszkalnych, użytku publicznego, fabrykach, jak i wszędzie tam, gdzie zaistniała potrzeba uzdatniania wody. Założenie pompy poleca się wszystkim tym, którzy próbowali poradzić sobie ze słabym ciśnieniem wody na własną rękę, aczkolwiek nie przyniosło to oczekiwanego efektu.
Odpowiednie akcesoria
Na końcu warto również wspomnieć, że słabe ciśnienie wody może być także wynikiem źle dopasowanych akcesoriów łazienkowych takich jak deszczownica, słuchawka natryskowa itp. Należy więc pamiętać o tym, że kupując je, trzeba zwrócić uwagę na to, by były one dopasowane pod kątem ciśnienia w całej instalacji. Akcesoria o zbyt dużych wymaganiach technicznych nie będą bowiem działać wydajnie.
Podsumowanie
Zbyt niskie ciśnienie wody może utrudnić życie domowników. Korzystanie z wody w trakcie codziennych czynności nie będzie już bowiem szło tak sprawnie jak powinno – czas napełniania wanny znacznie się wydłuży. Jeżeli więc zależy Ci na prawidłowym ciśnieniu w instalacji wodnej – nie zwlekaj i poszukaj pomocy u specjalisty. Skontaktuj się z Usługi Hydrauliczne Dariusz Wyrzykowski i uzyskaj pomoc jeszcze dziś!