Menu
  • Szeroki zakres usług!
    Usuniemy każdą awarię.
    Podejmujemy się skomplikowanych zleceń.
  • Fachowa pomoc o każdej porze!
    Zgłoszenia przyjmujemy o każdej porze dnia i nocy.
    7 dni w tygodniu. Także w niedziele i święta!
  • Bezpieczeństwo przede wszystkim!
    Firma istnieje od 1991 roku.
    Posiadamy uprawnienia gazowe!
  • Niskie ceny i szybki dojazd!
    Gwarantujemy najniższe ceny w Warszawie!
    Błyskawicznie dojeżdżamy na Pragę i Mokotów.

Jak udrożnić rury octem, kretem czy sprężyną hydrauliczną?

Jesteśmy zdania, że tworzeniu zatorów powinno się zapobiegać i systematycznie dbać o naszą instalację. Zdajemy sobie również sprawę, że nie każdy ma na to czas i chęci. Gdy pojawia się problem i przychodzi czas na działania zastanawiamy się co nada się najlepiej. Jak udrożnić rury? Octem, kretem czy sprężyną hydrauliczną?

Dlaczego rury się zapychają?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie dlaczego rury się zapychają musimy dokonać podziału na instalacje w kuchni i w łazience. Są to bowiem dwa pomieszczenie, w którym najbardziej eksploatowane są rury. W przypadku obu instalacji przyczyny, które zmuszają nas do udrożnienia rur są inne. Do ogólnych przyczyn, przez które musimy udrażniać rury jest źle wykonana instalacja, zbyt mała średnica rur, odległość od pionu kanalizacyjnego oraz zbyt mała ilość technicznych spadków.

 

W jaki sposób rozpoznać, że nadszedł czas na udrażnianie rur? Otóż instalacja wodno-kanalizacyjna wysyła nam pewne sygnały. Pierwszym z nich może być przerwany program w pralce lub zmywarce i niespływająca brudna wodna, często niedrożności rur towarzyszy nieprzyjemny zapach oraz bulgotanie wody w rurach. Decydującym sygnałem, że to ostateczna szansa na działanie przed wystąpieniem poważniejszej awarii jest niespływająca woda do odpływu np. w umywalce. Takie objawy wymuszają na nas działanie i warto ich nie bagatelizować. Niedrożności rur możemy zapobiegać podczas codziennego użytkowania, chociażby stosując sitko, które wkłada się w miejsce odpływu w zlewie. Pozwala ono na wyłapywanie większych odpadków żywności oraz pozostałym większych elementów, które mogą tam trafić. Jeśli jednak nie zareagujesz w porę i będzie Ci potrzebna pomoc hydraulika sprawdź naszą ofertę, w której znajdziesz między innymi udrażnianie rur.

montaż odpływu wody

Udrażnianie rur w kuchni – przyczyny zapchania

W kuchni odpływ znajduje się w zlewie i przyczyną niedrożności rur mogą być na przykład resztki jedzenia, które tam trafiają podczas mycia naczyń lub podczas przygotowywania posiłku. Kolejną przyczyną może być osadzający się tłuszcz na wewnętrznej ściance rur, który również trafia tam podczas zmywania.

Udrażnianie rur w łazience – przyczyny zapchania

Jeśli mowa o udrażnianiu rur w łazience to najczęstszą przyczyną są włosy, które trafiają do kanalizacji przez odpływ w wannie lub prysznicu. Niedrożność rur w łazienkowej umywalce może powodować z kolei mydło, które również tworzy osad wewnątrz rur, pasta do zębów czy resztki kosmetyków. W naszych łazienkach znajdują się również pralki. Jako społeczeństwo lubimy prać w niskich temperaturach co dobre jest dla naszych ubrań, ale nie koniecznie dla rur. Nie każdy proszek całkowicie rozpuszcza się w niskich temperaturach, przez co zaczyna się odkładać właśnie w instalacji co z czasem oznacza konieczność udrożnienia rur.

Na czym polega udrażnianie rur?

Udrażnianie kanalizacji polega na zlikwidowaniu zatoru, który powstał w rurze i powoduje niedrożność. Standardowy odpływ składa się z syfonu, rur doprowadzających do pionu i rur kanalizacyjnych odprowadzających ścieki do kanalizacji. Jeśli zator występuje na odcinku do pionu możemy poradzić sobie z nim sami. Jeśli awaria wstępuje w dalszej części powinniśmy wezwać specjalistę, który zajmie się udrażnianiem. Istnieje wiele sposobów na udrożnienie rur, których możemy użyć wykonując prace samodzielnie.

Udrażnianie rur – poznaj wszystkie sposoby

Sposobów na udrożnienie rur jest wiele. Zanim wezwiemy odpowiedniego fachowca mamy naprawdę ogrom możliwości do wykorzystania. Do najbardziej znanych i wykorzystywanych zaliczmy między innymi:

  • ocet i sodę oczyszczoną
  • środki chemiczne
  • drut
  • przepychaczka
  • spirala hydrauliczna

Udrażnianie rur z pomocą duetu ocet i soda oczyszczona

Udrażnianie rur za pomocą octu i sody oczyszczonej to chyba najpopularniejszy domowy sposób. W niektórych przypadkach gdy zator jest niewielki takie rozwiązanie się sprawdza. Należy zagotować ocet i wlać go do odpływu a po około pół godziny wlać wodę. Zamiast octu możemy użyć wrzątku z dodatkiem soli kuchennej. Jeśli zator okaże się nieco większy pomocna może okazać się soda oczyszczona. Wtedy przygotowuje się roztwór z sody oczyszczonej i octu w proporcji 3:1 i wlewa się go do odpływu. Po upływie 30 minut należy przepłukać rury kilkoma litrami wrzącej wody. Istnieje również drugi sposób, który jest korzystniejszy w przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków, a mianowicie najpierw wsypujemy sodę do odpływu, następnie zalewamy ją wrzącym octem i po pół godziny wlewamy wodę.

odpływ wody w zlewie

Udrażnianie rur za pomocą środków chemicznych

Na obecnym rynku środków chemicznych, których możemy użyć do udrożnienia rur jest wiele. Jedne lepsze, inne trochę gorsze, ale zdecydowanie sprawdzą się gdy zawiodą mechaniczne środki. Decydując się na takie rozwiązanie pamiętajmy, aby wybierać środki dopasowane do rodzaju rur, jakie chcemy udrożnić. Nie każdy środek chemiczny nada się do rur wykonanych z tworzywa sztucznego lub aluminium. Każdy ze środków chemicznych powinniśmy stosować w ilości zalecanej przez producenta, ponieważ zbyt duża ilość może uszkodzić rury. Należy wspomnieć, że środki chemiczne do udrażniania rur są silnie żrące więc powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przed wsypaniem detergentu załóż rękawiczki ochronne, a podczas wlewania wody zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ unoszące się opary również są szkodliwe dla naszego organizmu.

Udrażnianie rur za pomocą drutu

Udrażnianie rur za pomocą drutu polega na uformowaniu z drutu haczyka, dzięki któremu będziemy mogli wyciągnąć zalegające w odpływie włosy. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w odpływie wanny lub prysznica, ponieważ to tam zbiera się najwięcej włosów. Tak więc odkręcamy kratkę, wsadzamy uformowany drut do środka i próbujemy wyciągnąć blokujące przepływ wody włosy. Jeśli będą one położone blisko syfonu, szybko i sprawnie powinniśmy się z nimi uporać.

Udrażnianie rur za pomocą klasycznej przepychaczki do rur

Klasyczną przepychaczkę kojarzy chyba każdy z nas. Jest to zazwyczaj drewniany drążek zakończony gumowym kielichem. Wraz z postępem technologii istnieją również przepychaczki z pneumatycznym mechanizmem, który ułatwia pracę. Przepychaczka może udrożnić rury na dwa sposoby. Posłuży nam do przepchania zatoru w dalszą część większej rury oraz do wytworzenia ciśnienia, które spowoduje wypłynięcie nieczystości do umywalki. Pierwsza metoda polega po prostu na przepychaniu, czyli dociskaniu gumowego kielicha natomiast druga polega na lekkim wciśnięciu gumowego kielicha nad otworem zlewu i gwałtownym pociągnięciu go w górę. Niestety, ale nadaje się ona tylko do udrażniania samych odpływów.

Udrażnianie rur za pomocą spirali hydraulicznej

Udrażnianie rur za pomocą spirali hydraulicznej jest dość popularne. Sama spirala to sprężyny ze stalowego drutu o średniej długości od 1,5 m do 5 m, korba z jednej strony i zaostrzona końcówka z drugiej. Działanie spirali polega na wprowadzeniu jej do rury i kręceniu korbą co powoduje usunięcie zatoru. Praca ze sprężyną hydrauliczną podczas udrażniania rur wymaga zaangażowania dwóch osób. Jedna z nich wprowadza sprężynę natomiast druga zajmuje się kręceniem korbą, przez co wprowadza sprężynę w ruch obrotowy.

Oczyszczanie zapchanego syfonu

Oczyszczanie zapchanego syfonu może przyczynić się do zapobiegnięcia udrożnienia rur. Jego zadanie polega na zapobieganiu przedostawania się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji do wnętrza mieszkania. Jeśli zauważymy, że syfon się zatkał należy podstawić pod niego np. miskę, odkręcić, oczyścić i przykręcić z powrotem. Nowoczesne syfony skonstruowane są w taki sposób, że bez problemu możemy wyczyścić go ami jeśli jednak posiadasz w domu syfon żeliwny powinieneś się zastanowić i zaplanować jego wymianę.

przewód kamery inspekcyjnej w umywalce
Jak widzicie jest w czym wybierać. Możecie próbować na wiele sposobów i sprawdzić, który z nich najlepiej się sprawdzi w waszym przypadku. Gdy zator jest na tyle poważny, że nie poradzicie sobie z nim sami nie bójcie się skontaktować z hydraulikiem. Na pewno nie odmówi wam pomocy, a zbagatelizowanie problemu może się przyczynić do naprawdę poważnej awarii. Na naszym blogu przeczytasz także wpis – Kłopoty z twardą wodą, która również przyczynia się do niedrożności rur.