Menu
  • Szeroki zakres usług!
    Usuniemy każdą awarię.
    Podejmujemy się skomplikowanych zleceń.
  • Fachowa pomoc o każdej porze!
    Zgłoszenia przyjmujemy o każdej porze dnia i nocy.
    7 dni w tygodniu. Także w niedziele i święta!
  • Bezpieczeństwo przede wszystkim!
    Firma istnieje od 1991 roku.
    Posiadamy uprawnienia gazowe!
  • Niskie ceny i szybki dojazd!
    Gwarantujemy najniższe ceny w Warszawie!
    Błyskawicznie dojeżdżamy na Pragę i Mokotów.

Konserwacja instalacji centralnego ogrzewania

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo awarii instalacji c.o. , należy odpowiednio wcześniej przeprowadzić konserwację tej instalacji.

W naszym klimacie z ogrzewania centralnego korzystamy przez ok. 8-9 miesięcy. Dla użytkowników liczy się przede wszystkim odczucie ciepła. Na stan komfortu cieplnego wpływa wydatek energetyczny organizmu, opór przewodzenia odzieży, prędkość przepływu powietrza i jego wilgotność, temperatura powietrza oraz temperatura promieniowania przegród.
Na dwa pierwsze czynniki ma wpływ użytkownik, natomiast dwa pozostałe uzależnione są od szczelności okien, systemu wentylacji oraz warunków atmosferycznych. Nie ma obowiązku przeprowadzania przeglądów instalacji, ale dla uniknięcia pracochłonnych awarii w czasie okresu grzewczego warto wcześniej wykonać taki przegląd. Należy pamiętać o zapisach w ustawie Prawo budowlane art. 62 pkt 1 a) i b), w którym ustawodawca obliguje nas do wykonania co najmniej raz w roku czynności związanych ze sprawdzeniem stanu technicznego elementów instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania. A przecież instalacja centralnego ogrzewania jest takim elementem z uwagi na możliwość występowania agresywnej wody w układzie.

Przeprowadzanie konserwacji

W budynkach wielorodzinnych i użyteczności publicznej najczęściej jest system c.o. zasilany z własnego źródła ciepła, takie jak kocioł gazowy lub z węzła cieplnego podłączonego do sieci miejskiej. W przypadku, gdy w budynku jest własne źródło ciepła obowiązuje nas przepis, który obliguje do okresowej kontroli stanu technicznego kotłów z uwzględnieniem efektywności energetycznej oraz sprawdzenia ich wielkości w stosunku do potrzeb użytkownika. Przeglądy te wykonywane są w zależności od mocy kotła raz na 2 lub raz na 4 lata.

Jednak dla własnego komfortu warto przed sezonem grzewczym wykonać pewne czynności. Powinniśmy dbać o utrzymanie pieca w jak najlepszej kondycji. Kotły gazowe i olejowe praktycznie są bezobsługowe, ponieważ ich pracą steruje automatyka dlatego ważna jest czystość urządzenia. Konieczne jest sprawdzenie komory spalania i wymiennika. Osady, które powstają w trakcie eksploatacji, przyczyniają się do spadku zdolności przekazywania ciepła i tym samym spada wydajność pieca. Brud jest największym wrogiem i zagrożeniem dla nowoczesnych zautomatyzowanych urządzeń grzewczych. Brud może doprowadzić do mechanicznego zniszczenia, dlatego należy oczyścić wszystkie elementy palnika. Kotły, które posiadają grawitację, przeglądu powinien dokonać autoryzowany serwis producenta. Wszystkie prace powinny być przeprowadzone do końca wakacji, przed rozpoczęciem okresu grzewczego.

Przy konserwacji i przeglądzie kotłów, należy pamiętać o zanieczyszczonych przewodach dymowych i spalinowych, które również wymagają oczyszczenia. Częstotliwość przeglądów kominów zależy od paleniska oraz od rodzaju budynku – Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 kwietnia 2006 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków budowlanych i terenów (Dz.U. z 11.05.2006r. § ust.1, pkt.2,3).

W budynkach mieszkalnych z kotłami opalanymi gazem lub olejem w zależności od powierzchni grzewczej jest to dwa lub cztery razy w ciągu roku.


Mają Państwo jakieś pytania? Chcieliby Państwo zlecić przegląd swojej instalacji? Zachęcam do kontaktu.